Curiosity uskutočnilo tento týždeň ďalší zo série jedinečných experimentov na svojej misii v kráteri Gale. Vozidlo tentoraz prvýkrát odvŕtalo vzorky horniny z vnútra skaly, ale počas ho analýzy nastali problémy s palubným počítačom. Údaje do riadiaceho centra na Zemi nedorazili. Ked počítač neprepol rover do plánovaného režimu spánku, vedci vedeli, že nastala vážna porucha.
KCuriosity má záložný počítač, podobne ako vacsina zariadení odkázaných na autonómne riadenie. Dva identické počítače na palube Curiosity nazývané Rover Electronics Module (REM) Su vybavené procesorom RAD750, Ktorý je nástupcom RAD6000 CPU použitého v Predchádzajúca roveroch. RAD750 procesor je schopný výkonu až 400 MIPS, zatial čo RAD6000 procesor zvládne len 35 MIPS. Počítače maju pamat 256 KB EEPROM, 256 MB DRAM a 2 GB flash. Hoci su pamete navrhnuté tak, aby vydržali extrémne podmienky a ionizujúce žiarenie, vedci sa nazdávajú, že práve radiácia mohla byť príčinou zlyhania hlavného počítača. Podľa NASA je jednou z možností výskyt dvoch chybových bitov v kritickej oblasti Paměti, Ktorý mohlo spôsobiť kozmické žiarenie, alebo radiácia zo Slnka.
V prvej fáze po prepínania Curiosity na záložný počítač uviedli rover do tzv “bezpečného módu”, kedy je vacsina jeho agregátov v stave spánku. Nasledovať bude obnovením rutinných operácii.
Počítače Roveru neustále sleduju vlastne prevádzkové systémy. Vedci však predpokladaju, že po reboot systému sa podarí funkčnosť hlavného počítačoví obnoviť.
Poznamenajme, že napriek viacnásobným ochranným plášťom a špeciálnym materiálom použitým na výrobu polovodičovom a elektronických súčiastok ako takých, predstavuje radiácia zo Slnka a z Kozmu veľké nebezpečenstvo pre riadiace systémy kozmických robotov. So slnečným vetrom a s vysokoenergetickými nabitými časticami pochádzajúcimi z vybuchnúych supernov (a zrejme aj z mnohých inych zdrojový) sa bude musiet vyrovnať aj kozmonaut pri pilotovanej misii k Marsu. Platí to aj pre buducic osadníkov na červenej planéte, hlavne pri pohybe mimo budov.